NE ČEKAJTE, IZABERITE!

Projekt građanin  -  OŠ  BELICA,  PŠ  Gardinovec

Ove školske godine učenici  3.b razreda Područne škole Gardinovec provode Projekt građanin pod nazivom „Ne čekajte, izaberite!”. Cilj projekta je zainteresirati djecu i mlade za aktivan boravak u prirodi. Potaknuti učenike na redovito bavljenje tjelesnim aktivnostima, osvijestiti važnost tjelesnog vježbanja i zdrave prehrane za cjelokupno fizičko i psihičko zdravlje.

Na izbor teme potaknulo nas je saznanje da nas je ubrzani tempo života  doveo do toga da se ljudi sve manje kreću te tako ugrožavaju svoje zdravlje. Zapitali  smo  se  jesu  li  učenici  svjesni  koliko  je  pravilna  prehrana,  kretanje  i  dovoljno  sna  bitno  za  njihovo  zdravlje? Zabrinjava nas činjenica da malen broj učenika doručkuje, da većina učenika nema dovoljan broj obroka dnevno, učenici ne jedu dovoljno voća i povrća, ne piju dovoljnu količinu tekućine, a fizičkom aktivnošću u republici hrvatskoj redovito se bavi samo tridesetak posto učenika. Istražili smo i natpise u medijima. Pronašli smo tekstove koji govore o značaju fitness parkova u podizanju  kvalitete  života. Zaključili smo da u našem mjestu nedostaje jedna takva rekreativna zona.

Dokazano je da tjelesno aktivne osobe imaju značajno manji rizik obolijevanja, uspješnije se nose sa stresom i boljeg su raspoloženja. Dakle možemo zaključiti da tjelesno aktivne osobe žive kvalitetnije. Stoga smo odlučili promijeniti svoj način života i razviti zdrave  životne  navike  koje  će  spriječiti  pojavu  mnogih bolesti. Projekt smo predstavili roditeljima na roditeljskom sastanku. Oni su nam uvijek velika podrška u realizaciji projekta. Rezultat našeg rada bit će  projekt građanin  s kojim ćemo se 10. travnja 2024. godine predstaviti na Međužupanijskoj smotri projekata u Čakovcu, a cilj nam je i predstavljanje u svibnju na Državnoj smotri projekata u Zagrebu.

objavio: Silvija Micek   datum: 26. 3. 2024.