GLOBE u OŠ Belica

GLOBE je naziv za znanstveno - obrazovni program, a njegova skraćenica znači GLOBALNO UČENJE I OPAŽANJE ZA DOBROBIT OKOLIŠA. GLOBE program pokrenut je 1994. u Sjedinjenim Američkim Državama. Danas je u GLOBE program uključeno preko 100 zemalja s više od 13 000 škola. Hrvatska je bila među prvim zemljama koja se uključila u rad programa, a naša škola među prvima u Hrvatskoj na što smo jako ponosni !

OŠ Belica uključila se u rad GLOBE programa u proljeće 1997. godine i od tada su zabilježili i poslali oko 15 000 podataka.
U rad GLOBE  programa  aktivno je uključeno 20 učenika, koji se  izmjenjuju u mjerenjima, unosu podataka te izradi projekata. Pri tome ih vode njihove mentorice Sanja Crnčec, Marina Ostrugnjaj i Anita Braniša.
Svaki dan bilježe trenutačnu, maksimalnu i minimalnu temperaturu zraka, količinu naoblake i vrstu oblaka, te količinu padalina (kiše ili snijega). Jednom tjedno ispituju kemijsko - fizikalna svojstva potoka Bošćak. Mjere temperaturu, pH, količinu nitrata i nitrita, fosfata, amonijaka i količinu otopljenog kisika u vodi.
Nedavno smo započeli i s mjerenjem temperatura tla, i to na dubinama od 5 cm i 10 cm.
Do sada su redovno bili sudionici Međuregionalnih i Državnih smotri na kojima su se uspješno prezentirali i bili nagrađivani.

Prošle školske godine sudjelovali su na Međužupanijskom natjecanju GLOBE škola u Bedekovčini, gdje su predstavnice GLOBE grupe Ivana Pocek, Sanela Ružić i Lara Fažon predstavile rad škole u prethodnoj godini. Na Državnoj smotri na otoku Murteru, pokazali su rezultate dvogodišnje uspješne suradnje sa OŠ Nedelišće sa zajedničkim projektom – Ispitivanje makrobesralježnjaka potoka Bošćak u Belici - II. dio za koji su dobili nagradu za iznimno uspješan školski projekt u području ispitivanja voda.
Predstavljanjem svog rad učenicima i roditeljima u sklopu dana Otvorenih vrata škole, te suradnjom sa lokalnom zajednicom, GLOBOVCI ukazuju na potrebu za kontinuiranim pračenjem promjena u okolišu, posebice jer stanovnici Belice koji se pretežno bave poljoprivredom ralevantno utječu na te promjene.
            Ujedinjeni narodi proglasili su 2008. godinu Međunarodnom godinom krumpira. U općini Belica u kojoj je uzgoj krumpira najvažnija poljoprivredna kultura, ova se godina obilježavale na poseban način. I mi smo odlučili na poseban način obilježiti gorinu krumpira.
            Kao važni čimbenici koji utječu na prinos krumpira su temperatura, oborine, te kvaliteta tla. Temperatura i količina oborina su faktori na koje poljoprivrednici nekako ne mogu utjecati, pa smo odlučili ispitati koliki je njihov utjecaj na prinos krumpira.
Pripremom tog projekta, pripremamo se za međuregionalnu GLOBE smotru koja će se održati 1. travnja 2009. u Konjščini. Javit ćemo kako smo prošli . . .

Pozdrav od GLOBE ekipe

GLOBE web.doc